facebook
 • WARSZTATY
  Ruszają zapisy!
 • FORUM DIALOGU KULTUR
  Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello
 • FORUM DIALOGU KULTUR
  SAGA - warsztaty kreatywności
 • WRITE THE GAME
  Ruszyły zapisy!
 • FORUM DIALOGU KULTUR
  Niedziela u Decjusza
 • GEORGE SAND - FRYDERYK CHOPIN
  Znamy wyniki!
 • CICERONE
  Wydarzenia artystyczne
 • FORUM DIALOGU KULTUR

Szlak Renesansu w Małopolsce 2012

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza na Spotkanie z kulturą Renesansu w ramach projektu Szlak Renesansu w Małopolsce. W sobotę 4 sierpnia o godz. 11.00 odbędzie się wykład terenowy pt. „Rezydencje i domy żupne w Krakowie” prowadzony przez p. Klementynę Ochniak –Dudek, połączony ze zwiedzaniem obiektów historycznych. Zbiórka osób zainteresowanych zwiedzaniem o godz. 11.00 przed budynkiem Muzeum Historycznego (róg ul. Szczepańskiej i Sławkowskiej). Wstęp wolny. 

 

Klementyna Ochniak-Dudek – historyk sztuki, kustosz w Dziale Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa. Autorka wystaw i publikacji; w 2010 r. członek grupy roboczej opracowującej wniosek o rozszerzenie wpisu wielickiej kopalni soli na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Spotkanie zostanie poświęcone dawnym budowlom mieszkalnym w Krakowie, historycznie związanym z Żupami Krakowskimi, czyli kopalniami i warzelniami soli w Wieliczce i Bochni. Z okresu od XIV do XVIII w. przywołać można ponad dwadzieścia miejskich siedzib żupników zarządzających przedsiębiorstwem solnym, jak również innych urzędników żupnych – np. karbariuszy (jakim był m.in. Jost Decjusz). Spośród czterdziestu czterech kamienic, obecnie znajdujących się przy krakowskim Rynku, co najmniej dwanaście, w różnych okresach, było związanych z Żupami. Wyjątkową pozycję zajmuje zamożna kamienica Pod Karpiem zakupiona na własność Żupy wielickiej w 1699 roku. 

 

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna”

 

 

log_forum_pl

 

 

 

Zobacz także