Dziedzictwo kulturowe
KULTURA I SPRZECIW.
KULTURA I SPRZECIW.
Prezentacja książki Taciany Astrouskiej wydanej przez białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” połączona z akcją solidarności z więźniami sumienia w Białorusi.
Spotkanie poprowadziła Kasia Ioffe.
Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna (biał. Праваабарончы цэнтр «Вясна») – białoruska organizacja zajmująca się obroną praw człowieka. Została założona w 1996 roku przez białoruskiego działacza społecznego i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. W 2003 roku białoruski sąd zlikwidował organizację. Rok później Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna dołączyło do Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. W 2012 roku białoruskie władze zamknęły biuro organizacji znajdujące się w Mińsku. Amnesty International uznała zamknięcie biura organizacji „za rażące naruszenie międzynarodowych zobowiązań Białorusi w zakresie praw człowieka”. Organizacja brała aktywny udział w relacjonowaniu naruszeń praw człowieka przez władze Białorusi m.in. w czasie protestów w 2010 i 2020 roku i opisywała sytuację więźniów politycznych na Białorusi. Po protestach w 2020 roku wielu członków organizacji (m.in. członek zarządu Walencin Stefanowicz, prawnik Uładzimir Łabkowicz czy jej dyrektor Aleś Bialacki) zostało aresztowanych przez białoruską policję.
Obecnie w Białorusi jest ponad 1500 więźniów politycznych. Ale to oficjalnie dane. Ta liczba jest znacznie wyższa. Samych działaczy kultury siedzi w więzieniach ponad 130.
W czasie trwania wydarzenia przed Willą Decjusza zostały ustawione portrety więźniów politycznych wraz z ich biogramami jako część akcji solidarności prowadzonej przez „Wiasnę”.