Aktualności

05.06.2024

Literature from Central Europe // In Betweenness: Languages, Cultures, Ideas

6 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza do Massolit Books w Krakowie (Felicjanek 4) na spotkanie z tegorocznymi stypendystkami i stypendystą Wyszehradzkich Rezydencji Literackich.

Jeszcze do niedawna Europę Środkową kojarzono głównie z prowincjonalnością i konserwatyzmem. Jednak działalność pisarzy i pisarek młodszego pokolenia wywodzących się z tej części Europy trwale zmienia ten wizerunek. Motyw In Betweenness//Bycia pomiędzy to kwestia wspólna dla Michaeli Kučovej (Słowacja), Timei Sipos (Węgry) i Tomasza Jędrowskiego (Polska), których twórczość czerpie z tego, co niejednorodne i nieoczywiste. Europa Środkowa jest dla nich punktem wyjścia, a nie dojścia.

Co niesie ze sobą funkcjonowanie na styku kultur i języków? W jaki sposób doświadczenie bycia pomiędzy wpływa na tożsamość? Jak odkształca się w literaturze? Jakie miejsce zajmuje w tej perspektywie proces translacji z jednego języka na inny? W jakim zakresie dwujęzyczność umożliwia bycie w świecie? Wokół tych pytań będzie oscylować rozmowa z stypendystkami i stypendystą Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, przebywających w Willi Decjusza.

Spotkanie poprowadzi dr Zofia Ziemann, tłumaczka i badaczka przekładu z Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych na UJ.

Wydarzenie odbywać się będzie w języku angielskim.

Tomasz Jędrowski – studiował prawo na Cambridge i Université de Paris. Mówi w pięciu językach, obecnie mieszka we Francji. Jego debiutancka powieść „Pływając w ciemnościach” to queerowa historia miłosna osadzona w Polsce lat 80-tych. Książka do tej pory została przetłumaczona na 19 języków. Okrzyknięto ją książką roku przez Guardian. W trakcie pobytu rezydencjalnego w Willi Decjusza Tomasz będzie pracował nad swoją drugą powieścią, której akcja rozgrywa się w mezolicie.

Michaela Kučová – słowacka pisarka i menadżerka kultury. Jej prace poświęcone muzyce i sztukom wizualnym były publikowane w większości głównych i specjalistycznych mediów na Słowacji i w Czechach. W 2016 roku była współzałożycielką feministycznego biuletynu „Kurník”. Michaela jest także jedną z twórczyń Secondary Archive, cyfrowego archiwum artystek z Europy Środkowej i Wschodniej.

Timea Sipos to węgierska pisarka i tłumaczka. Jest magistrą kreatywnego pisania na University of Nevada w Las Vegas. Była stypendystką Steinbecka i zwyciężczynią Tennessee Williams & New Orleans Literary Festival Fiction Contest, a jej prace otrzymały wsparcie od MacDowell, Bread Loaf, PEN America i innych. Jej teksty i tłumaczenia pojawiały się m.in. w „Prairie Schooner”, „Denver Quarterly”, „The Florida Review” i innych czasopismach.

 

Program Wyszehradzkich Rezydencji Literackich jest finansowany z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

 

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat