Aktualności

16.11.2023

Maria Elena Bonet – Artystyczna podróż

Jako artystka wizualna, filmowiec i poetka, Maria Elena Bonet charakteryzuje się niezwykłą kreatywnością, odpornością i nieustępliwym zaangażowaniem w swoje rzemiosło. Urodzona w Mińsku w 1986 roku, rozpoczęła poszukiwanie wolności właśnie w kreacji i sztuce. Głównym tematem jej twórczości są moemnt przejścia i połączenie różnych czasów. Dzięki swojej wyjątkowej zdolności do wypełniania luki między współczesnym światem a kontekstami historycznymi tworzy bogaty obraz, który przemawia zarówno do indywidualnych, jak i uniwersalnych aspektów ludzkiej egzystencji.

Jeden z jej najnowszych projektów „Zaręczyny z morzem” jest niezwykłą eksploracją tego tematu. Inspirując się twórczością Czesława Miłosza, a zwłaszcza „Doliną Issy”, sięga do własnych wspomnień z dzieciństwa. Te doświadczenia ukształtowały jej osobowość i znalazły wyraz w jej sztuce. „Dolina Issy” stała się źródłem inspiracji, łącząc Marię Elenę z jej nowym domem w Polsce i pozwalając jej wyrazić swoją artystyczną wizję w głęboko osobisty sposób, korzystając z nowych technik i narzędzi. Sztuka Marii Eleny Bonet to połączenie różnych elementów i technik, z których każda została starannie dobrana, aby przekazać jej przesłanie. Ręczna fotografia jest sercem procesu twórczego. Używa techniki gumy dwuchromianowej, wykorzystując gumę akacjową, węgiel i popiół do tworzenia dzieł sztuki, które oddają procesy narodzin, śmierci i odrodzenia. Proces ten odzwierciedla cykle natury i ludzkiej egzystencji, prezentując transformacyjną moc morza. Jak sama wyjaśnia, „takie warunki ruchu i rozwoju człowieka można metaforycznie wyrazić poprzez właściwości techniki gumy dwuchromianowej”. Zaangażowanie Marii Eleny Bonet w swoje rzemiosło nie pozostało niezauważone. Dzięki dziesięciu projektom artystycznym i wielu wystawom ugruntowała swoją pozycję uznanej artystki w całej Europie. Jej twórczość zdobyła szereg nagród i stypendiów. Jako stypendystka, Maria Bonet przebywała na rezydencji w Willi Decjusza w sierpniu 2023 r. w ramach: projektu „Kultura na uchodźstwie”, zapewniającego jej przestrzeń do zanurzenia się w procesie twórczym i dalszego zgłębiania swojej sztuki. Okres ten stał się tłem dla jej filmu, w którym udokumentowała swoją artystyczną podróż i przeżycia w willi. Kontynuując tradycję tworzenia filmów będących kroniką swojej pracy od 2018 roku, ten film w szczególności ukazuje jej pobyt w Willi Decjusza, gdzie pracowała nad projektem i wystawą indywidualną „Zaręczyny z morzem”.

Film nie tylko ukazuje piękno Willi Decjusza, ale także daje wgląd w filozofię artystyczną Marii. Własnym głosem artykułuje, czym jest dla niej sztuka, droga artystki do twórczości i jak łączy się ona z kreatywnością. Oferuje wgląd w swoją własną twórczość i jej znaczenie, dzieląc się jednocześnie technikami, których używa, aby ożywić swoją sztukę. Podróż Marii Eleny Bonet jest świadectwem przemieniającej mocy sztuki. Poprzez swoje wyjątkowe i głęboko osobiste podejście do kreacji zaprasza nas do odkrywania granic czasu, przejścia i trwałego piękna ludzkiego ducha.

Oglądając film dokumentujący rezydencję, zyskujemy wgląd w umysł i duszę artystki, której twórczość jest celebracją najważniejszych chwil w życiu.


Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat