Aktualności

16.11.2023

Maria Elena Bonet – Artystyczna podróż

Jako artystka wizualna, filmowiec i poetka, Maria Elena Bonet charakteryzuje się niezwykłą kreatywnością, odpornością i nieustępliwym zaangażowaniem w swoje rzemiosło. Urodzona w Mińsku w 1986 roku, rozpoczęła poszukiwanie wolności właśnie w kreacji i sztuce. Głównym tematem jej twórczości są moemnt przejścia i połączenie różnych czasów. Dzięki swojej wyjątkowej zdolności do wypełniania luki między współczesnym światem a kontekstami historycznymi tworzy bogaty obraz, który przemawia zarówno do indywidualnych, jak i uniwersalnych aspektów ludzkiej egzystencji.

Jeden z jej najnowszych projektów „Zaręczyny z morzem” jest niezwykłą eksploracją tego tematu. Inspirując się twórczością Czesława Miłosza, a zwłaszcza „Doliną Issy”, sięga do własnych wspomnień z dzieciństwa. Te doświadczenia ukształtowały jej osobowość i znalazły wyraz w jej sztuce. „Dolina Issy” stała się źródłem inspiracji, łącząc Marię Elenę z jej nowym domem w Polsce i pozwalając jej wyrazić swoją artystyczną wizję w głęboko osobisty sposób, korzystając z nowych technik i narzędzi. Sztuka Marii Eleny Bonet to połączenie różnych elementów i technik, z których każda została starannie dobrana, aby przekazać jej przesłanie. Ręczna fotografia jest sercem procesu twórczego. Używa techniki gumy dwuchromianowej, wykorzystując gumę akacjową, węgiel i popiół do tworzenia dzieł sztuki, które oddają procesy narodzin, śmierci i odrodzenia. Proces ten odzwierciedla cykle natury i ludzkiej egzystencji, prezentując transformacyjną moc morza. Jak sama wyjaśnia, „takie warunki ruchu i rozwoju człowieka można metaforycznie wyrazić poprzez właściwości techniki gumy dwuchromianowej”. Zaangażowanie Marii Eleny Bonet w swoje rzemiosło nie pozostało niezauważone. Dzięki dziesięciu projektom artystycznym i wielu wystawom ugruntowała swoją pozycję uznanej artystki w całej Europie. Jej twórczość zdobyła szereg nagród i stypendiów. Jako stypendystka, Maria Bonet przebywała na rezydencji w Willi Decjusza w sierpniu 2023 r. w ramach: projektu „Kultura na uchodźstwie”, zapewniającego jej przestrzeń do zanurzenia się w procesie twórczym i dalszego zgłębiania swojej sztuki. Okres ten stał się tłem dla jej filmu, w którym udokumentowała swoją artystyczną podróż i przeżycia w willi. Kontynuując tradycję tworzenia filmów będących kroniką swojej pracy od 2018 roku, ten film w szczególności ukazuje jej pobyt w Willi Decjusza, gdzie pracowała nad projektem i wystawą indywidualną „Zaręczyny z morzem”.

Film nie tylko ukazuje piękno Willi Decjusza, ale także daje wgląd w filozofię artystyczną Marii. Własnym głosem artykułuje, czym jest dla niej sztuka, droga artystki do twórczości i jak łączy się ona z kreatywnością. Oferuje wgląd w swoją własną twórczość i jej znaczenie, dzieląc się jednocześnie technikami, których używa, aby ożywić swoją sztukę. Podróż Marii Eleny Bonet jest świadectwem przemieniającej mocy sztuki. Poprzez swoje wyjątkowe i głęboko osobiste podejście do kreacji zaprasza nas do odkrywania granic czasu, przejścia i trwałego piękna ludzkiego ducha.

Oglądając film dokumentujący rezydencję, zyskujemy wgląd w umysł i duszę artystki, której twórczość jest celebracją najważniejszych chwil w życiu.


Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
Interaktywne narzędzia do opowiadania historii są dostępne

Interaktywne narzędzia do opowiadania historii są dostępne

04.05.2023
Zapraszamy do zpoznania się z interaktywnymi narzędziami powstałymi w czasie projektu SO-CLOSE, które razem z pakietem materiałów informacyjnych i szkoleniowych są dostępne nieodpłatnie.
Rozpoczynamy rekrutację do projektu WIRE

Rozpoczynamy rekrutację do projektu WIRE

31.03.2023
Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. UJ serdecznie zapraszają na spotkanie promocyjne projektu WIRE (Women in Resistance. Reshaping the narratives on Female Antitotalitarian Resistance in Europe) 4 kwietnia (wtorek) o 13.15 w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w sali 307.
Zwiedzanie wystawy i wykład wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego

Zwiedzanie wystawy i wykład wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego

08.04.2023
W ramach Centrum Aktywności Seniorów we wtorek 11 kwietnia o godz. 11.00 zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji, wykład i spotkanie wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego. Po wystawie oprowadza Beata Zuba. Miejsce: Starmach Gallery
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat