Aktualności

14.03.2023

Nowy Radar jest dostępny online

Po dziewięciu latach od ukazania się ostatniego numeru magazynu „Radar” postanowiliśmy przygotować wyjątkową trójjęzyczną (polsko-ukraińsko-niemiecką) publikację, która nawiązuje do poprzednich numerów „Radaru” wydawanego w latach 2010-2014.

W dobie dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, narastających podziałów i wydarzeń angażujących nie tylko naszych najbliższych sąsiadów, ale i też szerzej całą Europę, świat, Stowarzyszenie Willa Decjusza we współpracy z Instytutem Kultury Willa Dejusza oraz dzięki wsparciu finansowemu Goethe Institut przygotowało specjalne wydanie publikacji, powracając do idei stojących za „Radarem”. W Willi Decjusza od lat z prowadzone są i nieustannie poszerzane programy rezydencjalne dla twórców z całego świata, wpierając ich działania artystyczne oraz wymianę międzykulturową na szeroka skalę. Jedną z takich platform współpracy był także „Radar”. Specjalne wydanie „Radaru” ma na celu na nowo stworzyć przestrzeń takiej właśnie wymiany społeczno-kulturalnej.

W nowym Radarze znajdą się eseje, dramaty, rozmowy i wiersze, których wspólnym mianownikiem jest idea domu. Na łamy nowego wydania zaprosiliśmy osoby, które tworzyły „Radar” przed laty: autorów i autorki, tłumaczy i tłumaczki, stypendystów i stypendystki Willi Decjusza – osoby, których świat zmienił się diametralnie w wyniku wybuchu wojny.

17 stycznia 2023 r. w Krakowie  miała miejsce premiera wydania połączona z dyskusją z autorami i tłumaczami  pt. „DOM.CZAS.ZMIANA – Spotkanie różnych języków i perspektyw”, w której udział wzięli: Natalka Śniadanko, Jacek Dehnel i Andreas Volk oraz Urszula Pieczek.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat