Aktualności

10.11.2023

Sagowce 10 lat

Właśnie minęło 10 lat!!!

A wszystko zaczęło się od warsztatów kreatywności dla osób starszych w dziedzinach proza i media zorganizowanych przez Stowarzyszenie Willa Decjusza we współpracy z Województwem Małopolskim oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza, pilotażowa edycja literackiego projektu zrealizowana została w 2012 roku i skierowana została do osób starszych (amatorów), a ich głównym celem było zaproponowanie tej grupie odbiorców rozwoju kulturalnego i artystycznego poprzez własną twórczość literacką. Już rok później spośród uczestników zawiązała się grupa miłośników pisania, która przyjęła nazwę Sagowce. Kursy kreatywnego pisania prowadzone były metodami warsztatowymi, a praktyczne umiejętności wprowadzające do świata własnej twórczości literackiej, uczestnicy i uczestniczki projektu zdobywali w formie konwersatoriów, pracy z tekstami lub gier literackich. Organizowane były Salony Literackie, których gośćmi byli m.in.: Dorota Masłowska, Magdalena Tulli, Wojciech Jagielski, ks. Adam Boniecki, Michał Olszewski, Magda Dygat, Wojciech Nowicki, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, w roku 2016 byli to m.in. uznany reportażysta Mariusz Szczygieł, Żanna Słoniowska – laureatka Nagrody Conrada, Witold Szabłowski – autor książki „Sprawiedliwi zdrajcy”. Efektem kilku edycji projektu jest strona www.sagowce.eu prezentująca dokumentację zdjęciową wydarzeń i przede wszystkim krótkie i dłuższe teksty uczestników. Jednakże najważniejszym osiągnięciem jest grono fascynatów pisania i zabawy ze słowem, niestrudzenie poszukujących przygody z literaturą, którzy nieprzerwanie i regularnie spotykają się w Willi Decjusza już od 10 lat. Dzięki ich pasji i nieustannej kreatywności, to co zostało stworzone na przestrzeni dziesięciu lat nie odchodzi w niepamięć, a wręcz przeciwnie wszyscy nadal rozwijają, to czego nauczyli się od swoich mentorek: Katarzyny Kubisiowskiej i Małgorzaty Majewskiej. Rocznica była okazją do wspólnego spotkania, wspomnienia tych, którzy już odeszli i odczytania pierwszych prób literackich, których tematami była Willa Decjusza, jej bogata historia, a nawet wyzwanie uosobienia białej damy przechadzającej się po parku.

Z okazji jubileuszu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania tym, którzy stanowią dziś grupę literacką, angażują się w przygotowanie i organizowanie różnorodnych wydarzeń lub wspierają uczestników swoim doświadczeniem, a wszystkim Sagowcom życzymy radości z tworzenia.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat