Aktualności

12.12.2024

Tajemnice Woli Justowskiej

Wnętrze Strzelnicy na Woli Justowskiej„Spacery wokół zabytkowej strzelnicy garnizonowej (powstałej i rozbudowanej w latach 1886-1998). Dziedzictwo Krakowa i Woli Justowskiej”.

Z pewnością Wola Justowska kryje w sobie jeszcze kilka tajemnic. Jedną z nich jest zabytkowy budynek strzelnicy garnizonowej. Strzelnica na Woli Justowskiej wzniesiona została w latach 1886-1887 oraz rozbudowana w roku 1898. Obiekt służył historycznie jako zaplecze garnizonu Twierdzy Kraków i wykorzystywany był początkowo przez wojska austriackie, a w późniejszych latach przez członków Związku Strzeleckiego, organizacji powołanej w 1910 roku, a następnie również przez legionistów Józefa Piłsudskiego. Po latach zapomnienia budynek strzelnicy został odrestaurowany w 2016 roku. Jest jednym z niewielu tego typu obiektów w Europie. Jeśli jeszcze nie wszyscy tam byliście, to zapraszamy na spacery z przewodnikiem wokół tej ciekawej budowli. Przejdziemy mało uczęszczaną ulicą Poręba. Dlaczego tamtędy? Po drodze zobaczymy jeszcze jeden ciekawy zabytek. Kapliczkę słupową św. Andrzeja, ufundowaną przez jedną z historycznych właścicielek Willi Decjusza – Joannę Ledóchowską z Wielowiejskich. Kapliczka stoi tu od 1820 roku.

Pierwszy spacer odbędzie się w 13 grudnia w piątek o godz. 13.00, kolejne: 15 grudnia w niedzielę o godz. 11.00 i 17 grudnia we wtorek o godz. 12.30. Wszystkie spacery rozpoczynają się przy stanowisku recepcyjnym w Willi Decjusza. Będą okazją do poznania najbliższego otoczenia i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Miejsca, które mijamy każdego dnia skrywają w sobie wiele ważnych informacji o ludziach oraz wydarzeniach, jakie ukształtowały miasto, w którym obecnie żyjemy.

Udział w spacerach jest nieodpłatny. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

                             

 

 

 

www.krakow.pl 

 

Spacery okazały się wyjątkową okazją do odkrycia nieznanych historii Woli Justowskiej i jej dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy mieli szansę poznać dzieje i zakamarki strzelnicy garnizonowej, wzniesionej w latach 1886-1887 i rozbudowanej w 1898 roku, która pierwotnie służyła wojskom austriackim, a następnie była wykorzystywana przez Związek Strzelecki i legionistów Józefa Piłsudskiego. Budynek, po latach zapomnienia, został starannie odrestaurowany w 2016 roku i dziś stanowi jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie, będąc żywym świadectwem militarnej historii Krakowa.

Przy ulicy Poręba, gdzie czekała kolejna niespodzianka – kapliczka słupowa św. Andrzeja, ufundowana w 1820 roku przez Joannę Ledóchowską z Wielowiejskich, jedną z historycznych właścicielek Willi Decjusza wychwyciliśmy pewną nieścisłość! Otóż tekst wyryty na kapliczce zawiera błąd: w treści niepotrzebnie zostaje przywołane nazwisko hr. Kuczkowskiej, która dla historii dzielnicy jest postacią późniejszą od Ledóchowskiej.

Zapraszamy do podejrzenia kilku zdjęć z naszych spacerów.

Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

20.06.2023
Stowarzyszenie Willa Decjusza rozpoczęło nabór zgłoszeń do 20. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello. Zgłoszenia nadsyłać można do 20 sierpnia 2023 roku. Nagroda przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Kandydatami do Nagrody mogą być osoby oraz instytucje z Polski oraz zagranicy.
Za nami spotkanie otwierające projekt WIRE!

Za nami spotkanie otwierające projekt WIRE!

04.03.2023
Z początkiem 2023 Stowarzyszenie Willa Decjusza wraz z partnerami z trzech krajów (Włoch, Grecji i Hiszpanii) rozpoczęło pracę nad dwuletnim projektem WIRE (Women in Resistance. Reshaping the narratives on Female Antitotalitarian Resistance in Europe).
Znamy tegorocznych laureatów Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Znamy tegorocznych laureatów Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

24.10.2024
Marcelline Budza z Demokratycznej Republiki Konga, pakistańska organizacja pozarządowa Zespół Pomocy Prawnej Asmy Jahangir (Asma Jahangir Legal Aid Cell) oraz Svitlana Lukiyanchuk z Ukrainy – tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.
23. Letnia Szkoła Wyszehradzka - start naboru

23. Letnia Szkoła Wyszehradzka – start naboru

04.03.2025
Rozpoczęliśmy nabór aplikacji do 23. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Na zgłoszenia od uczestników czekamy do 4 kwietnia. Tematem tegorecznej edycji jest „Future of Enlargement”.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat