„Spacery wokół zabytkowej strzelnicy garnizonowej (powstałej i rozbudowanej w latach 1886-1998). Dziedzictwo Krakowa i Woli Justowskiej”.
Z pewnością Wola Justowska kryje w sobie jeszcze kilka tajemnic. Jedną z nich jest zabytkowy budynek strzelnicy garnizonowej. Strzelnica na Woli Justowskiej wzniesiona została w latach 1886-1887 oraz rozbudowana w roku 1898. Obiekt służył historycznie jako zaplecze garnizonu Twierdzy Kraków i wykorzystywany był początkowo przez wojska austriackie, a w późniejszych latach przez członków Związku Strzeleckiego, organizacji powołanej w 1910 roku, a następnie również przez legionistów Józefa Piłsudskiego. Po latach zapomnienia budynek strzelnicy został odrestaurowany w 2016 roku. Jest jednym z niewielu tego typu obiektów w Europie. Jeśli jeszcze nie wszyscy tam byliście, to zapraszamy na spacery z przewodnikiem wokół tej ciekawej budowli. Przejdziemy mało uczęszczaną ulicą Poręba. Dlaczego tamtędy? Po drodze zobaczymy jeszcze jeden ciekawy zabytek. Kapliczkę słupową św. Andrzeja, ufundowaną przez jedną z historycznych właścicielek Willi Decjusza – Joannę Ledóchowską z Wielowiejskich. Kapliczka stoi tu od 1820 roku.
Pierwszy spacer odbędzie się w 13 grudnia w piątek o godz. 13.00, kolejne: 15 grudnia w niedzielę o godz. 11.00 i 17 grudnia we wtorek o godz. 12.30. Wszystkie spacery rozpoczynają się przy stanowisku recepcyjnym w Willi Decjusza. Będą okazją do poznania najbliższego otoczenia i lokalnego dziedzictwa kulturowego. Miejsca, które mijamy każdego dnia skrywają w sobie wiele ważnych informacji o ludziach oraz wydarzeniach, jakie ukształtowały miasto, w którym obecnie żyjemy.
Udział w spacerach jest nieodpłatny. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Spacery okazały się wyjątkową okazją do odkrycia nieznanych historii Woli Justowskiej i jej dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy mieli szansę poznać dzieje i zakamarki strzelnicy garnizonowej, wzniesionej w latach 1886-1887 i rozbudowanej w 1898 roku, która pierwotnie służyła wojskom austriackim, a następnie była wykorzystywana przez Związek Strzelecki i legionistów Józefa Piłsudskiego. Budynek, po latach zapomnienia, został starannie odrestaurowany w 2016 roku i dziś stanowi jeden z nielicznych tego typu obiektów w Europie, będąc żywym świadectwem militarnej historii Krakowa.
Przy ulicy Poręba, gdzie czekała kolejna niespodzianka – kapliczka słupowa św. Andrzeja, ufundowana w 1820 roku przez Joannę Ledóchowską z Wielowiejskich, jedną z historycznych właścicielek Willi Decjusza wychwyciliśmy pewną nieścisłość! Otóż tekst wyryty na kapliczce zawiera błąd: w treści niepotrzebnie zostaje przywołane nazwisko hr. Kuczkowskiej, która dla historii dzielnicy jest postacią późniejszą od Ledóchowskiej.
Zapraszamy do podejrzenia kilku zdjęć z naszych spacerów.