Aktualności

01.05.2023

Wizyta studyjna grupy literackiej w Willi Decjusza

Centrum Aktywności Seniorów w Willi Decjusza gościło grupę pasjonatek literatury z Norymbergii. Grupa powstała 30 lat temu i celem ich spotkań niezmiennie jest poznawanie wiodących tytułów i dyskutowanie o pozycjach książkowych, których autorkami są kobiety. Wśród przekładów z polskiej literatury, które omawiano przed przyjazdem do Krakowa znalazły się m.in. teksty Żanny Słoniowskiej, uznawanej za jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury europejskiej.

W spotkaniu w Willi Decjusza wziął także udział Andreas Volk – Laureat Nagrody im. Karla Dedeciusa w 2022 roku, tłumacz zajmujący się przede wszystkim przekładem dzieł dramatycznych odgrywających znaczącą rolę w intensyfikacji polsko-niemieckich kontaktów teatralnych. Andreas Volk w minionych latach współpracował z Willą Decjusza jako redaktor polsko-niemiecko-ukraińskiego czasopisma literackiego „Radar”, a aktualnie pracuje nad tłumaczeniem współczesnej sztuki teatralnej Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

 

Przedłużamy rekrutację na warszaty pisania gier - WIRE

Przedłużamy rekrutację na warszaty pisania gier – WIRE

24.08.2023
W związku z dużym zainteresowanim i trwającym okresem wakacyjnym rekrutacja do warsztatów pisania gier narracyjnych o kobietach Solidarności jest przedłużona do 5 września.
Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
21. Letnia Szkoła Wyszehradzka za nami!

21. Letnia Szkoła Wyszehradzka za nami!

19.07.2023
W Willi Decjusza w dniach 3-12 lipca 2023 roku odbyła się 21. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, unikalnego programu edukacyjno-kulturalnego skierowanego do studentów, absolwentów, młodych naukowców i profesjonalistów ze Słowacji, Czech, Polski i Węgier, a także innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Zwiedzanie wystawy i wykład wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego

Zwiedzanie wystawy i wykład wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego

08.04.2023
W ramach Centrum Aktywności Seniorów we wtorek 11 kwietnia o godz. 11.00 zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji, wykład i spotkanie wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego. Po wystawie oprowadza Beata Zuba. Miejsce: Starmach Gallery
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat