Dziedzictwo kulturowe
„KOBIETY W POWSTANIU KONSTANTEGO KALINOWSKIEGO: MATKI, ŻONY I KOCHANKI”. Spotkanie z Uładzimirem Arłowem
„KOBIETY W POWSTANIU KONSTANTEGO KALINOWSKIEGO: MATKI, ŻONY I KOCHANKI”. Spotkanie z Uładzimirem Arłowem
Spotkanie z białoruskim pisarzem i historykiem Uładzimirem Arłowem było poświęcone 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego na Białorusi oraz mało znanym faktom o udziale takich kobiet jak Ludwika Jamant, Apolonia Sierakowska, Kamila Marcinkiewicz czy Eliza Orzeszkowa w walce z rosyjskimi kolonizatorami. W ramach spotkania odbyła się również prezentacja nowych książek Uładzimira Arłowa wydanych przez Fundację Kamunikat.org w Białymstoku.
Spotkanie poprowadził Jarosław Iwaniuk, prezes Fundacji Kamunikat.org.
O autorze
Uładzimir Arłoŭ
Uładzimir Arłoŭ (biał. Уладзімер Аляксеевіч Арлоў), ur. 25 sierpnia 1953 w Połocku – białoruski pisarz, historyk i poeta. Studiował na Wydziale Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Pracował jako nauczyciel historii w szkołach białoruskich, a także jako redaktor. Od 1988 współpracował z wydawnictwem „Mastackaja litaratura” («Мастацкая літаратура»). W tym samym roku zaangażował się w działalność polityczną, wstępując do Białoruskiego Frontu Ludowego, występując jednocześnie z KPZR. Od 1992 pozostawał członkiem Sejmu BFL. W 1997 nawiązał współpracę z redakcją „Krynicy” («Крыніца»). Był represjonowany przez łukaszenkowskie władze za udział w demokratycznej opozycji.
Swoje pierwsze poezje drukował w czasopismach studenckich. Jest autorem ponad 40 tomów prozy i kilku zbiorów poezji. Cztery z jego książek ukazały się także w tłumaczeniu na języku polski. Uładzimir Arłoŭ jest laureatem nagrody literackiej im. Franciszka Bahuszewicza przyznawanej przez Białoruski PEN-Club. W 2010 został uhonorowany nagrodą Europejski Poeta Wolności (za książkę poezji „Prom przez kanał La Manche” w przekładzie Adama Pomorskiego). Otrzymał także nagrodę Jerzego Gedroycia za najlepszą białoruską książkę prozaiczną 2017 roku („Tancy nad horadam”). Nagrodzony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Od ponad roku przebywa na emigracji ze względów politycznych.