Aktualności

15.09.2023

Aplikuj!

Ruszył nabór do 13. edycji programu stypendialnego dla pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. 32 rezydentów zrealizuje swoje projekty w czterech Instytucjach Goszczących z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Operatorem Programu jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

CZAS TRWANIA PROGRAMU
W nadchodzącym roku 32 Rezydentów Literackich będzie mogło zrealizować własne projekty w czterech Instytucjach Goszczących (Bratysławie, Budapeszcie, Krakowie lub Pradze) w wybranym okresie czasu:
1. maja – 12. czerwca 2024 (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub 1. września do 30. listopada 2024 (Standardowa Edycja Jesienna).

CEL PROGRAMU
Program ma wspierać pracę i mobilność Rezydentów Literackich oraz tworzyć platformy wymiany informacji. Dodatkowo program umożliwia rozwój i promocję literatury państw Grupy Wyszehradzkiej na terenie Europy Środkowej. Uczestnicy mają niepowtarzalną okazję do promocji własnej twórczości, jak i możliwość skonfrontowania jej z odbiorcami, nawiązania dialogu, który pozwoli rozwijać ich projekty.

KOGO SZUKAMY
O stypendium mogą ubiegać się pisarze, poeci i tłumacze literaccy z krajów V4 z co najmniej jedną publikacją książkową oraz eseiści, krytycy literaccy, publicyści i dziennikarze z co najmniej 3 publikacjami w gazetach, czasopismach lub mediach elektronicznych (min. 18 lat).

STYPENDIUM
Stypendium obejmuje pobyt w wybranym mieście oraz stypendium w wysokości 1,300 EURO brutto (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub 2,400 EUR brutto (Standardowa Edycja Jesienna) oraz wsparcie ze strony Instytucji Goszczącej w przygotowaniu pobytu, organizacji spotkań literackich, wywiadów i warsztatów, a także nawiązywaniu kontaktów z wydawcami i krytykami literackimi.

NABÓR DO PROGRAMU
Nabór do programu jest prowadzony od 15 września do 15 października 2023 roku.

Kryteria naboru dostępne tu:

Visegrad_Literary_Residencies_selection_criteria_2024_final

JAK APLIKOWAĆ?

Aplikacja odbywa się poprzez system aplikacyjny

 

KONTAKT

Koordynator programu:
Paweł Łyżwiński: pawel.lyzwinski@villa.org.pl

Problemy techniczne: rigo@visegradfund.org

 

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
Jak dbać o przestrzeń na edukację antydyskryminacyjną w dzisiejszych czasach?

Jak dbać o przestrzeń na edukację antydyskryminacyjną w dzisiejszych czasach?

25.09.2023
28 września zapraszamy na spotkanie-rozmowę wokół najnowszej edycji publikacji „Edukacja antydyskryminacyjna – podręcznik trenerski”.
WIRE: Ścieżka Pamięci w Polsce - Kobiety Solidarności

WIRE: Ścieżka Pamięci w Polsce – Kobiety Solidarności

11.03.2024
15 marca o godz. 18.30 zapraszamy na wykład otwarty inaugurujący międzynarodową sesję warsztatów pisania scenariuszy do gier narracyjnych, których bohaterkami są kobiety. Wykład o kobietach w Solidarności połączony jest ze spotkaniem z panią Lilianą Batko-Sonik.
Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

20.06.2023
Stowarzyszenie Willa Decjusza rozpoczęło nabór zgłoszeń do 20. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello. Zgłoszenia nadsyłać można do 20 sierpnia 2023 roku. Nagroda przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Kandydatami do Nagrody mogą być osoby oraz instytucje z Polski oraz zagranicy.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat