Aktualności

15.09.2023

Aplikuj!

Ruszył nabór do 13. edycji programu stypendialnego dla pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. 32 rezydentów zrealizuje swoje projekty w czterech Instytucjach Goszczących z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Operatorem Programu jest Stowarzyszenie Willa Decjusza.

CZAS TRWANIA PROGRAMU
W nadchodzącym roku 32 Rezydentów Literackich będzie mogło zrealizować własne projekty w czterech Instytucjach Goszczących (Bratysławie, Budapeszcie, Krakowie lub Pradze) w wybranym okresie czasu:
1. maja – 12. czerwca 2024 (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub 1. września do 30. listopada 2024 (Standardowa Edycja Jesienna).

CEL PROGRAMU
Program ma wspierać pracę i mobilność Rezydentów Literackich oraz tworzyć platformy wymiany informacji. Dodatkowo program umożliwia rozwój i promocję literatury państw Grupy Wyszehradzkiej na terenie Europy Środkowej. Uczestnicy mają niepowtarzalną okazję do promocji własnej twórczości, jak i możliwość skonfrontowania jej z odbiorcami, nawiązania dialogu, który pozwoli rozwijać ich projekty.

KOGO SZUKAMY
O stypendium mogą ubiegać się pisarze, poeci i tłumacze literaccy z krajów V4 z co najmniej jedną publikacją książkową oraz eseiści, krytycy literaccy, publicyści i dziennikarze z co najmniej 3 publikacjami w gazetach, czasopismach lub mediach elektronicznych (min. 18 lat).

STYPENDIUM
Stypendium obejmuje pobyt w wybranym mieście oraz stypendium w wysokości 1,300 EURO brutto (Kompaktowa Edycja Wiosenna) lub 2,400 EUR brutto (Standardowa Edycja Jesienna) oraz wsparcie ze strony Instytucji Goszczącej w przygotowaniu pobytu, organizacji spotkań literackich, wywiadów i warsztatów, a także nawiązywaniu kontaktów z wydawcami i krytykami literackimi.

NABÓR DO PROGRAMU
Nabór do programu jest prowadzony od 15 września do 15 października 2023 roku.

Kryteria naboru dostępne tu:

Visegrad_Literary_Residencies_selection_criteria_2024_final

JAK APLIKOWAĆ?

Aplikacja odbywa się poprzez system aplikacyjny

 

KONTAKT

Koordynator programu:
Paweł Łyżwiński: pawel.lyzwinski@villa.org.pl

Problemy techniczne: rigo@visegradfund.org

 

Kartulariusz

Kartulariusz

15.05.2023
Spotkanie w Willi Decjusza – czy chcesz dowiedzieć się co kryje się pod tym określeniem, a może zobaczyć jak wyglądał? Centrum Aktywności Seniorów w Willi Decjusza i Klub Książki serdecznie zapraszają  we wtorek 16 maja o godz. 10.00 do Sali Błękitnej na niezwykłe spotkanie z niezwykłą książką.
Stowarzyszenie Willa Decjusza Ambasadorem Wielokulturowości 2022

Stowarzyszenie Willa Decjusza Ambasadorem Wielokulturowości 2022

05.09.2023
Prowadząc swą działalność programową w centrum stawiamy poszanowanie dla różnorodności i obecności różnych perspektyw i kultur. Cieszymy się, że ten aspekt działalności Stowarzyszenia jest dostrzegany i doceniany.
Weź udział w warsztatach pisania scenariuszy gier!

Weź udział w warsztatach pisania scenariuszy gier!

23.06.2023
Czekamy na zgłoszenia uczestników do udziału w w warsztatach pisania scenariuszy do gier narracyjnych w ramach projektu WIRE (Women In REsistance). Rekrutujemy uczestników szczególnie spośród studentów nauk humanistycznych, nauczycieli przedmiotów humanistycznych, ale także pasjonatów-edukatorów chcących rozwijać swój warsztat.
21. Letnia Szkoła Wyszehradzka - Program

21. Letnia Szkoła Wyszehradzka – Program

07.06.2023
Już za niecały miesiąc rozpocznie się XXI Letnia Szkoła Wyszehradzka, której tematem przewodnim będą prawa człowieka i ich obecność we współczesnym świecie. Pośród zaproszonych gości i ekspertów znaleźli się m.in. Michael Žantovský. Hanna Machińska, Michal Vašečka, Dagmar Horná, Petr Mareš i inni.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat