Aktualności

03.08.2023

Kultura na Uchodźstwie 2023

Za nami kolejne wydarzenie w ramach projektu „Kultura na Uchodźstwie 2023”. 29 lipca 2023 w krakowskim Parku Jordana odbył się drugi już koncert ETNO Chóru z Białorusi organizowany przez Willę Decjusza. Koncert był wydarzeniem towarzyszącym białoruskiemu piknikowi „Letucień” zainicjowanemu cztery lata temu przez lokalną diasporę białoruską.

W czerwcu 2023 roku zespół wystąpił w ramach Dni Solidarności w Willi Decjusza, prezentując tradycyjny kobiecy białoruski obrządek „kumlenie” polegający na wspólnym pleceniu wianków i przechodzeniu przez bramę z brzozowych gałązek – aby wzajemna przyjaźń trwała przez cały kolejny rok. Tym razem artystki zaprezentowały pieśni białoruskie śpiewane tradycyjnie z końcem lata, związane z typowymi dla tego okresu czynnościami, np. żniwami.

Założycielka ZESPOŁU Nasta Chmiel to wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, nauczycielka śpiewu i gry na instrumentach. Od wielu lat prowadzi warsztaty śpiewu etnicznego, gry na djembe oraz warsztaty muzykoterapeutyczne. Gra i śpiewa w zespole KRIWI. Ma muzyczne wykształcenie jako dyrygentka chóru, od lat pracuje z amatorskimi zespołami śpiewu dla młodzieży i dorosłych. Nasta Przeprowadziła się z Białorusi do Krakowa ponad rok temu z powodu represji politycznych, gdyż brała  aktywny udział w protestach w 2020 w Białorusi. W październiku 2022 we współpracy z fundacją Autonomia stworzyła w Krakowie amatorski zespół śpiewu etnicznego. W jego skład wchodzą głównie migrantki i migranci z Białorusi i Ukrainy.

W ramach „Kultury na Uchodźstwie” rozpoczął się również pobyt rezydencjalny w Willi Decjusza utalentowanej białoruskiej fotograficzki Marii Eleny Bonet, która będzie realizowała swój nowy projekt artystyczny inspirowany twórczością Czesława Miłosza, w szczególności utworem „Dolina Issy”.  Twórcze działania Marii Eleny Bonet skoncentrowane będą wokół motywu rzeki, który pojawiał się zarówno w jej wcześniejszych projektach artystycznych prezentowanych w ramach „Kultury na Uchodźstwie”: „Moja rzeka” i „Zaręczyny z morzem”, jak i  w utworach polskiego noblisty. W czasie pobytu  w Krakowie artystka planuje zagłębić się w twórczość Czesława Miłosza oraz odwiedzić miejsca związane z jego życiem.

Kolejnymi działaniami przewidzianymi w ramach „Kultury na Uchodźstwie 2023” będą pobyt rezydencjalny cenionego białoruskiego pisarza Uładzimira Arłowa, autora takich powieści jak: „Ojczyzna. Od Ogińskiego do Bohuszewicza” i „Imiona wolności”, oraz organizacja wystawy wybitnego białoruskiego miedziorytnika Żmiciera Shapovalova, którego twórczość nawiązuje przede wszystkim do historii Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

 

Sponsorzy:

                        

 

 

* Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Galeria zdjęć:

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat