Aktualności

03.10.2023

RADAR w wersji online powraca!

Zapraszamy do lektury!

Z radością informujemy, że uruchomiliśmy nową stronę internetową magazynu literackiego RADAR, na której można przeczytać nie tylko teksty z ostatniego wydania specjalnego DOM.CZAS.ZMIANA, ale także teksty archiwalne.

Publikowane na łamach RADARU wiersze, teksty prozatorskie i eseistyczne oraz dramaty współczesnych autorów i autorek z Polski, Niemiec i Ukrainy w przekładach na trzy języki stanowią nie tylko dialogujące ze sobą opowieści o fascynujących artystycznych światach, ale także kreują wspólną kulturową mapę tematów i doświadczeń twórców i odbiorców z Europy Środkowo-Wschodniej.

Stowarzyszenie Willa Decjusza we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza oraz partnerami Literarisches Colloquium Berlin z Niemiec i Lwów City of Literature z Ukrainy planuje kontynuować radarowe idee i na stronie RADARU tworzyć kulturowo-społeczną platformę twórczej wymiany.

Zapraszamy na stronę RADARU!
https://e-radar.online/

Strona internetowa RADARU powstała dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

O RADARZE
„Radar” to międzynarodowy magazyn literacki ukazujący się w języku niemieckim, polskim i ukraińskim, wydawany w Willi Decjusza w latach 2010-2014. Ideą „Radaru” było stworzenie wspólnej przestrzeni dialogu dla pisarzy z różnych części Europy odbywających rezydencje literackie w Willi Decjusza. Poprzez tematy poruszane na jego łamach „Radar” był świadkiem wielu wydarzeń historycznych ważnych dla tych krajów, ale także w szerszej perspektywie dla całej Europy. Nowatorska trójjęzyczna forma czasopisma miała w szczególności na celu prezentowanie trójstronnej perspektywy doświadczeń wspólnych dla Polaków, Niemców i Ukraińców.

Pytaniem, towarzyszącym pierwszemu numerowi magazynu literackiego „Radar” było: „Czy możliwa jest jedna literatura trzech narodów?” Twórcy „Radaru” w 2010 roku wyszli z założenia, że literatura trzech sąsiednich narodów w gruncie rzeczy tworzy spójny obraz rzeczywistości. Fundament pierwszych numerów magazynu stanowiły doświadczenia programu stypendialnego Stowarzyszenia Willa Decjusza „Homines Urbani”, wspólnych wyjazdów autorów-stypendystów do Berlina i Lwowa, a także udział w międzynarodowych festiwalach

Dotychczas ukazało się 11 numerów „Radaru”, na łamach magazynu swoje teksty literackie publikowali m.in.: Ksenya Kharchenko, Serhij Żadan, Ursula Kiermeier, Igor Stokfiszewski, Birgit Bauer, Robert Ostaszewski, Małgorzata Buchalik, Iyryna Chadarenka, Natalia Śniadanko, Ostap Slyvynsky.

Po dziewięciu latach od ukazania się ostatniego numeru magazynu „Radar” postanowiliśmy przygotować wyjątkową trójjęzyczną (polsko-ukraińsko-niemiecką) publikację, która nawiązuje do poprzednich numerów „Radaru” wydawanego w latach 2010-2014. Na łamy nowego wydania zaprosiliśmy osoby, które tworzyły „Radar” przed laty: autorów i aktorki, tłumaczy i tłumaczki, stypendystów i stypendystki Willi Decjusza.

17 stycznia 2023 r. w Krakowie miała miejsce premiera specjalnego wydania czasopisma RADAR, połączona z dyskusją z autorami i tłumaczami pt. „DOM.CZAS.ZMIANA – Spotkanie różnych języków i perspektyw”, w której udział wzięli: Natalka Śniadanko, Jacek Dehnel i Andreas Volk oraz Urszula Pieczek.

Specjalne wydanie Radaru ukazało się w styczniu 2023 dzięki wsparciu finansowemu w ramach Funduszu Stabilizacyjnego na rzecz Kultury i Edukacji Niemieckiego Federalnego Urzędu Spraw Zagranicznych oraz Goethe-Institut.

Zwiedzanie wystawy i wykład wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego

Zwiedzanie wystawy i wykład wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego

08.04.2023
W ramach Centrum Aktywności Seniorów we wtorek 11 kwietnia o godz. 11.00 zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji, wykład i spotkanie wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego. Po wystawie oprowadza Beata Zuba. Miejsce: Starmach Gallery
W Willi Decjusza odbyła się III. Edycja Kultury na Uchodźstwie

W Willi Decjusza odbyła się III. Edycja Kultury na Uchodźstwie

09.12.2024
W sobotę, 7 grudnia, w malowniczych wnętrzach Willi Decjusza odbyła się trzecia edycja festiwalu „Kultura na Uchodźstwie” we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza
Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
21. Letnia Szkoła Wyszehradzka - aplikuj

21. Letnia Szkoła Wyszehradzka – aplikuj

13.03.2023
Letnia Szkoła Wyszehradzka to program edukacyjny, który zapewnia interdyscyplinarną platformę edukacyjną dla młodych czeskich, węgierskich, polskich i słowackich studentów i profesjonalistów, a także ich rówieśników z innych krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat