Aktualności

13.09.2023

Zapraszamy na spotkanie z białoruskimi artystami!

24 września o godz. 15:00 w Willi Decjusza odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach „Kultury na Uchodźstwie”. W willowych przestrzeniach gościć będziemy trzech wybitnych białoruskich artystów – Dymitra Strotseva, Nastę Kudasava i Artura Kamaroŭskiego – zmuszonych do emigracji politycznej ze swojej ojczyzny.

Motywem przewodnim spotkania będzie dyskusja na temat przeszkód i trudności, z jakimi muszą aktualnie mierzyć się białoruscy twórcy i twórczynie, których wolność artystyczna zostały zagrożone przez sytuację polityczną w Białorusi.

„Naszemu spotkaniu towarzyszyć będzie metafora czerwonej nici rozumianej jako przeznaczenie do szerzenia prawdy – w przypadku białoruskich artystów i artystek — za pomocą swojej twórczości. Jest to również odniesienie do nazwy niemieckiego wydawnictwa Hochroth (z niem. Widnieczerwony, wysokoczerwony), którego filię otworzył w Berlinie jeden z naszych gości, aby umożliwić i wspierać pracę twórczą białoruskich autorów i autorek przebywających na emigracji politycznej” – mówi Kasia Ioffe, która poprowadzi spotkanie z białoruskimi artystami w Willi Decjusza.

Ze względu na spodziewaną wysoką frekwencję obowiązują zapisy na spotkanie przez formularz: https://tiny.pl/cd39z

Dmitry Strotsev – (ur. 1963 w Mińsku) białoruski poeta rosyjskojęzyczny, eseista, krytyk i wydawca literacki. Znany jest ze swoich przedstawień poetyckich, nawiązujących do tradycji awangardy i figury neofolkowego barda. Od lat kieruje projektem „Szkoła Mińska”, poświęconym poezji dysydenckiej i protestacyjnej epoki radzieckiej. Jesienią 2020 roku został uwięziony za udział w protestach w Białorisu po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach prezydenckich. Po opuszczeniu więzienia został zmuszony do emigracji politycznej.W 2022 r. Dmitry Strotsev prezentował w Willi Decjusza swój poetycki program w 4 językach „Gdzie byłem przez 15 lat — krzyczałem” z udziałem tłumaczy (ukraińskiego, polskiego oraz białoruskiego). W 2023 r. otworzył w Berlinie filię wydawnictwa Hochroth (hochroth-Minsk) i od tego czasu aktywnie wydaje książki białoruskich autorów i autorek, głównie poświęcone poezji protestu i przeciwstawianiu się rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Artur Kamaroŭski – (ur. w 1991) białoruski poeta, performer, artysta i dziennikarz, magister językoznawstwa. Członek zespołu artystycznego „Krasnyj Borszcewik”. W 2013 roku ukończył szkołę twórczego pisania Związku Pisarzy Białoruskich. Od 2020 roku jest absolwentem Wydziału Poezji i Tłumaczeń Szkoły Młodych Pisarzy „W/prawa” Związku Pisarzy Białoruskich. Autor zbioru poezji pt. „Vada pačynaje žyć” (Woda zaczyna żyć), za który w 2021 roku otrzymał nagrodę Maksima Bahdanoviča jako najlepszy debiut poetycki. W 2023 roku w Londynie, w ramach współpracy z wydawnictwem Skaryna Press, wydał tomik poezji pt. „Corpus Vile”. W tym samym roku wydał również tomik pt. „Ja i jość zabaronieny ściah” (Właśnie jestem zakazaną flagą) nakładem wydawnictwa hochroth-Mińsk.

Nasta Kudasava – (ur. 1984 w Rohaczowie) białoruska poetka, tłumaczka, magister literaturoznawstwa. Autorka kilku tomów poetyckich, m.in. „Ja praciahvaju” (Kontynuuję) wydanego w 2023 roku w ramach współpracy z wydawnictwem hochroth-Mińsk. Laureatka wielu wyróżnień i nagród poetyckich, m.in. Książka Roku 2016 białoruskiego PEN Clubu. Uczestniczka licznych międzynarodowych festiwali poetyckich oraz rezydencji literackich.

 

Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie w Willi Decjusza – miejscu spotkań i dialogu – będziemy mogli wspólnie spotkać się i pochylić nad twórczością i aktualną sytuacją białoruskich artystów i artystek.

Do zobaczenia w Willi Decjusza!

 

Organizatorzy:

         

 

 

Finansowanie:

                        

 

* Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat