Aktualności

08.04.2023

Zwiedzanie wystawy i wykład wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego

11 kwietnia (wtorek) o godz. 11.00 w ramach Centrum Aktywności Seniorów zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji, wykład i spotkanie wokół sztuki Jerzego Nowosielskiego. Po wystawie oprowadza Beata Zuba. Miejsce: Starmach Gallery ul. Węgierska 5

Jerzy Nowosielski był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, myśl teoretyczna, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki – to tylko niektóre z dziedzin, w których Jerzy Nowosielski wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił bezsporne sukcesy. W latach 1945-47 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1945-49 był członkiem Grupy Młodych Plastyków, a od roku 1957 jednym z członków-założycieli Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Związany był z Krakowską ASP, gdzie pracował jako profesor w latach 1967-1993.

Twórczość artystyczna Jerzego Nowosielskiego wysoko oceniana przez krytykę była eksponowana na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz ponad 250 zbiorowych. Do ważniejszych polskich indywidualnych ekspozycji zaliczyć należy wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu i BWA w Krakowie (1993), Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1994), Zachęcie w Warszawie (2003), a także w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2021-2022). Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji (1956) i w São Paulo (1959).

Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Jest autorem wyposażenia i polichromii licznych obiektów sakralnych dla Kościołów Rzymsko-Katolickiego, Greckokatolickiego i Prawosławnego. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po temat abstrakcji geometrycznej, aktu kobiecego i pejzażu.

Jerzy Nowosielski zmarł w Krakowie w 2011 roku. Jego sztuka wciąż jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum. Do najwybitniejszych dzieł artysty o charakterze świeckim należą m.in.: Bitwa o Addis Abebę (1947), Pływaczki (1953), Wiolonczelista (1959), Tajemnica narzeczonych (1962), Villa dei Misteri (1975), Dziewczyny na statku (1981), Plaża tybetańska (1983).

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając dorobek Jerzego Nowosielskiego i oddając hołd jego dokonaniom artystycznym, ustanowił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Zakończono nabór do rezydencji

Zakończono nabór do rezydencji

16.05.2024
Zakończyliśmy zbieranie aplikacji od artystów zainteresowanych udziałem w programie Arts in Exile.
21. Letnia Szkoła Wyszehradzka za nami!

21. Letnia Szkoła Wyszehradzka za nami!

19.07.2023
W Willi Decjusza w dniach 3-12 lipca 2023 roku odbyła się 21. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, unikalnego programu edukacyjno-kulturalnego skierowanego do studentów, absolwentów, młodych naukowców i profesjonalistów ze Słowacji, Czech, Polski i Węgier, a także innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
City&Co z wizytą studyjną w Willi Decjusza

City&Co z wizytą studyjną w Willi Decjusza

26.04.2024
Willa Decjusza i Centrum Aktywności Seniorów prezentowały swoją działalność w ramach wizyty w projekcie „City&Co: Older Adults Co-Creating a Sustainable Age-friendly City” / „Miasto i Współpraca: Starsze osoby współtworzące zrównoważone i przyjazne bez względu na wiek miasto”.
Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat