Aktualności

04.05.2023

Interaktywne narzędzia do opowiadania historii są dostępne

SO-CLOSE to trzyletni projekt stworzony, aby przyczynić się do spójności społecznej i walki z marginalizacją lub wykluczeniem uchodźców poprzez ułatwianie spotkania podobnych historii życiowych, przy użyciu innowacyjnych narzędzi cyfrowych i artystycznych do mediacji.

Kim jesteśmy?
Konsorcjum SO-CLOSE skupia organizacje pozarządowe, instytucje kultury, naukowców, informatyków oraz przedstawicieli społeczności lokalnych z Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii i Szwecji. Projekt narzędzi SO-CLOSE jest wynikiem badań partycypacyjnych czterech instytucji kultury i zaangażowania interesariuszy w projekt poprzez ponad 200 wywiadów, grup fokusowych i ankiet, które odbyły się w Polsce, Włoszech, Grecji i Hiszpanii. Partnerami technologicznymi, którzy opracowali zestaw narzędzi, byli LaTempesta oraz CERTH, MCP.

Mapy-opowieści

Na mapach-opowieściach SO-CLOSE powiązana z życiem geografia jest głównym wątkiem narracji, który łączy trasy przymusowych wysiedleń, tworząc w sposób porównawczy dialog między wspomnieniami lokalnych społeczności a doświadczeniami dnia dzisiejszego.

W Willi Decjusza przeprowadziliśmy kilka wywiadów z ludźmi zmuszonymi przez ostatnie lata do opuszczenia swoich domów w Libii, Ukrainie, Afganistanie, Białorusi, a także przeprowadziliśmy poszukiwania w archiwum, przywracając historie życia Polaków, Żydów, Romów, którzy byli tak blisko naszych miast.

Muzykę do opowieści skomponowali i zagrali estońsko-niemiecki muzyk Wsiewołod Pozdiejew oraz białorusko-ukraiński muzyk Żenya Wielko, których historię można również znaleźć w tym projekcie.

Villa Decius Storymaps https://so-closetools.eu/storymap/willa-decjusza/ 

 

Wirtualna Wystawa

Tradycyjna koncepcja opowiadania historii przełożona jest tu na format cyfrowy i wzbogacona o wkład użytkowników. Wirtualna wystawa SO-CLOSE to platforma, której celem jest oferowanie instytucjom kultury wszechstronności i promowanie podejścia opartego na współpracy poprzez inicjatywy crowdsourcingowe, umożliwiające społecznościom dzielenie się elementami dziedzictwa na wybranych wystawach.

Villa Decius Virtual Exhibition https://so-closetools.eu/virtualexhibition/willa-decjusza/exhibition/unpromised-land/

 

Wszystkie rozwiązania powstałe w czasie projektu, razem z pakietem materiałów informacyjnych i szkoleniowych są dostępne nieodpłatnie, zainteresowane organizacje i instytucje zapraszamy do kontaktu: soclose@uab.cat

 

Znamy już uczestników 22. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej!

Znamy już uczestników 22. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej!

30.04.2024
Właśnie ogłosiliśmy wyniki rekrutacji do 22. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej!
Stowarzyszenie Willa Decjusza Ambasadorem Wielokulturowości 2022

Stowarzyszenie Willa Decjusza Ambasadorem Wielokulturowości 2022

05.09.2023
Prowadząc swą działalność programową w centrum stawiamy poszanowanie dla różnorodności i obecności różnych perspektyw i kultur. Cieszymy się, że ten aspekt działalności Stowarzyszenia jest dostrzegany i doceniany.
Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

20.06.2023
Stowarzyszenie Willa Decjusza rozpoczęło nabór zgłoszeń do 20. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello. Zgłoszenia nadsyłać można do 20 sierpnia 2023 roku. Nagroda przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Kandydatami do Nagrody mogą być osoby oraz instytucje z Polski oraz zagranicy.
Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat