Aktualności

19.07.2023

21. Letnia Szkoła Wyszehradzka za nami!

W Willi Decjusza w dniach 3-12 lipca 2023 roku odbyła się 21. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, unikalnego programu edukacyjno-kulturalnego skierowanego do studentów, absolwentów, młodych naukowców i profesjonalistów ze Słowacji, Czech, Polski i Węgier, a także innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat, Letnia Szkoła Wyszehradzka stała się nie tylko platformą wymiany wiedzy i partnerskiej dyskusji, lecz również ważnym instrumentem integracji aktywnych ludzi z całego regionu. Podczas tegorocznej edycji Szkoły, gościliśmy 30 uczestników z 11 krajów, w tym z państw Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainy, Albanii, Azerbejdżanu, Gruzji, Słowenii, Rumunii i Bułgarii.

Pośród zaproszonych gości, z dumą powitaliśmy ekspertów z całej Europy. Mieliśmy zaszczyt gościć m.in. JE Rastislava Káčera, byłego Ministra Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej, JE Petra Mareša, dyrektora Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Michaela Żantovskiego, dyrektora biblioteki Václava Havela, Helge Lunde, dyrektora Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN), Rafała Domisiewicza, szefa Wydziału Europy Zachodniej w Departamencie Polityki Europejskiej MSZ, Mártę Ritecz-Sekulic, Konsul Generalną Węgier w Krakowie, Tibora Opělę, I Sekretarza Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie, Michala Vašečkę, przedstawiciela Republiki Słowackiej w Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI), dyrektora Bratislava Policy Institute, Anikó Bakonyi, dyrektor Refugee programme w Węgierskim Komitecie Helsińskim, Nadię Ivanovą, dyrektor Centrum Praw Człowieka i Demokracji People in Need w Czechach, Hannę Machińską, prawniczkę i nauczycielkę akademicką, Irenę Dawid-Olczyk i Joannę Garnier, dyrektor i wice-dyrektor Fundacji La Strada, Iwonę Jakimowicz-Pisarską, profesor Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte czy też Konrada Maja, dyrektora projektu HumanTech Meetings na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

21. edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej rozpoczęła cykl edycji poświęconych prognozowaniu i projektowaniu przyszłości. Głównymi elementami tegorocznej Szkoły były warsztaty z future literacy, podczas których uczestnicy poznali metody myślenia o przyszłości, przekonali się, w jakim stopniu ich wyobrażenia o przyszłości wpływają na podejmowane przez nich decyzje, a także zdekonstruowali świadome i nieświadome założenia, które wpływają na myślenie o przyszłości praw człowieka. Jaka przyszłość czeka prawa człowieka? W jakim świecie będziemy żyć za 20 lat? – to tylko niektóre z pytań, z jakimi zmierzyli się nasi uczestnicy podczas warsztatów, prowadzonych przez specjalistów z The Futures Literacy Company (4CF) Anną Sacio-Szymańską i Karolem Wasilewskim.

Działaniom 21. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej towarzyszyły wizyty studyjne m.in. wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau, w ramach której uczestnicy zmierzyli się z historią i dziedzictwem tego miejsca, oraz wycieczka po centrum Krakowa z przewodnikiem, w ramach której uczestnicy poznali najciekawsze wątki i postaci, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Uczestnicy Szkoły przygotowali również wieczór wielokulturowy, podczas którego zaprezentowali kraje z których pochodzą.

Podczas oficjalnej sesji zamykającej tegoroczną Szkołę uczestnicy wysłuchali wykładu na temat działalności i aktywności Funduszu Wyszehradzkiego, wygłoszonego przez Dyrektora International Visegrad Fund, JE Petra Mareša.

Jak oszacować 21. Letnią Szkołę Wyszehradzką w liczbach?

– 30 uczestników z 11 krajów (kraje V4, Ukraina, Albania, Azerbejdżan, Gruzja, Albania, Azerbejdżan, Gruzja, Słowenia, Rumunia i Bułgaria)

– ponad 600 zdjęć

– 80 godzin wykładów i warsztatów

– 15 godzin dodatkowego programu

– 25 ekspertów i gości

– 10 organizacji, które wspierały nasze działania przez cały ten rok

– min. 25 postów w social mediach, które wyświetliło blisko 25 tys. osób (statystki są na bieżąco aktualizowane)

Realizacja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie finansowe i merytoryczne otrzymane od naszych wieloletnich partnerów: Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Miasta Krakowa oraz Grupy ZUE.

Szczególnie dziękujemy także naszym partnerom rozmieszczonym w różnych krajach dr Patricii Pászt z Fundacji Cracovia Express w Budapeszcie, JE Michaelowi Žantovskiemu z Biblioteki Vaclava Havla w Pradze, dr Vierze Žúborovej z Bratislava Policy Institute oraz Armeli Barçi z People in Focus z Albanii.

Wszystkim raz jeszcze serdecznie dziękujemy.

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat