Aktualności

26.03.2024

Za nami druga edycja warsztatów w ramach WIRE!

W dniach 15-17 marca 2024 w Willi Decjusza odbyła się 2. edycja warsztatów pisania scenariuszy do historycznych gier narracyjnych w ramach projektu WIRE. Było to drugie wydarzenie w ramach Memory Route – metodologii opracowanej na potrzeby projektu zakładającej zaangażowanie uczestników projektu w działania edukacyjne w każdym z krajów partnerskich (Grecja, Polska, Włochy i Hiszpania). Otwarciu Memory Route w Polsce towarzyszył wykład prof. Barbary Klich-Kluczewskiej na temat historii „Solidarności” oraz rozmowa z Lilianą Sonik – polską filolog i działaczką opozycyjną z okresu PRL – poprowadzona przez Zuzannę Grabską i Marka Blachę, studentów Instytutu Historii UJ. Uczestnicy Memory Route wzięli również udział w spacerze historycznym po Starym Mieście śladami krakowskich opozycjonistów z czasów PRL. W czasie warsztatów poprowadzonych przez ekspertów z Krakowskiego Parku Technologicznego, członkowie grupy projektowej w międzynarodowych zespołach stworzyli własne prototypy edukacyjnych gier narracyjnych inspirowane biografiami kobiet zaangażowanych w ruch oporu przeciw reżimom totalitarnym we Włoszech, Hiszpanii, Grecji i Polsce w różnych momentach historycznych.

Dziękujemy Uczestnikom i Partnerom Projektu, którymi są: Universitat Autònoma Barcelona, Scuola di Pace di Monte Sole, Contemporary Social History Archives (ASKI), Krakowski Park Technologiczny, Digital Dragons, Instytut Historii UJ.

Szczególne podziękowania kierujemy do dr. hab. Barbary Klich-Kluczewskiej oraz pani Liliany Sonik.

Fot. Paweł Mazur

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
22. Letnia Szkoła Wyszehradzka - znamy termin

22. Letnia Szkoła Wyszehradzka – znamy termin

16.01.2024
W tym roku 22. edycja flagowego projektu Stowarzyszenia Willa Decjusza odbędzie się w dniach 1-10 lipca.
Aplikuj!

Aplikuj!

16.09.2024
Ruszył nabór do 14. edycji programu stypendialnego dla pisarzy, poetów, tłumaczy literatury, krytyków, eseistów i dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. 32 rezydentów zrealizuje swoje projekty w czterech Instytucjach Goszczących z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
21. Letnia Szkoła Wyszehradzka - aplikuj

21. Letnia Szkoła Wyszehradzka – aplikuj

13.03.2023
Letnia Szkoła Wyszehradzka to program edukacyjny, który zapewnia interdyscyplinarną platformę edukacyjną dla młodych czeskich, węgierskich, polskich i słowackich studentów i profesjonalistów, a także ich rówieśników z innych krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat