Aktualności

17.08.2023

Maria Elena Bonet w Willi Decjusza

W ramach „Kultury na Uchodźstwie” przez cały sierpień białoruska artystka Maria Elena Bonet, będzie pracowała w Willi Decjusza nad swoim nowym projektem artystycznym, inspirowanym twórczością Czesława Miłosza, w szczególności utworem „Dolina Issy”. Twórcze działania Marii Eleny Bonet skoncentrowane będą wokół motywu rzeki, który pojawiał się zarówno w jej wcześniejszych projektach artystycznych prezentowanych w Willi Decjusza w ramach „Kultury na Uchodźstwie”: „Moja rzeka” i „Zaręczyny z morzem”, jak i w utworach polskiego noblisty. W czasie pobytu w Krakowie artystka planuje zagłębić się w twórczość Czesława Miłosza oraz odwiedzić miejsca związane z jego życiem.

Rozpoczynam pracę nad serią obrazów, opartych na utworach literackich Czesława Miłosza. Jest to zupełnie nowa praca, w której będę malowała farbami olejnymi. W moim ostatnim projekcie „Zaręczyny z morzem” używałam fotografii jako narzędzia, które miało właściwości alchemicznego lustra. W nowym projekcie używam farb olejnych i płótna jako narzędzi do ukazania wewnętrznego odbicia, wywołanego twórczością Czesława Miłosza. Jestem blisko obrazów i doświadczeń zawartych w dziełach Miłosza. Obrazy opisane na przykład w „Dolinie Issy” przywołują moje własne wspomnienia z dzieciństwa spędzonego nad rzeką, wspomnienia czasu, który wpłynął na kształtowanie się mojej osobowości. To była pierwsza książka, którą przeczytałam, kiedy przyjechałam do Polski 2 lata temu. Poczułam wtedy pokrewieństwo i zrozumienie na poziomie obrazów, co pomogło mi na oswojenie się z nowym miejscem. Miłosz pisał „twarzą do rzeki”, czując to współbrzmienie, chciałabym wyrazić to podejście do życia poprzez obrazy wizualne. – mówi Maria Elena Bonet o swoim nowym projekcie artystycznym.

Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wsparcie finansowe projektu:

 

 

 

 

Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Maria Elena Bonet

urodziła się w Mińsku, ukończyła Białoruską Akademię Sztuk Pięknych. Od 2007 roku skupia się na fotografii analogowej, tworzy dzieła sztuki przy użyciu manualnych procesów fotograficznych, takich jak: technika żelatynowo-srebrowa, guma chromianowa, proces cynowy, cyjanotypia. Od 2017 roku prowadzi autorskie warsztaty w zakresie fotografii manualnej.

Od 2018 roku realizuje projekty multimedialne obejmujące fotografię, wideo, dźwięk i światło. Od 2019 roku jest reprezentowana przez galerie sztuki we Francji i Hiszpanii. W 2020 roku została nominowana do Państwowej Nagrody w Zakresie Sztuk Pięknych na Białorusi: Fotografia artystyczna. Solidaryzując się z ocenzurowanym artystą oraz z ofiarami przemocy ze strony rządu na Białorusi, wycofała swoją kandydaturę.

W 2021 roku została zwyciężczynią Miesiąca Fotografii w Grenoble, Francja. W tym samym roku film „Moja Rzeka” został wybrany w konkursie filmów krótkometrażowych i pokazany na ValdarnoCinema Film Festival we Włoszech. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia i przyjechała do Polski, gdzie obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.

W 2022 roku została laureatką stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Rozpoczęła również na Uniwersytecie Warszawskim pracę badawczą nad historią fotografii analogowej na Białorusi i w Polsce.

https://maria-bonet.com/ 

Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

20.06.2023
Stowarzyszenie Willa Decjusza rozpoczęło nabór zgłoszeń do 20. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello. Zgłoszenia nadsyłać można do 20 sierpnia 2023 roku. Nagroda przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Kandydatami do Nagrody mogą być osoby oraz instytucje z Polski oraz zagranicy.
Znamy już uczestników 22. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej!

Znamy już uczestników 22. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej!

30.04.2024
Właśnie ogłosiliśmy wyniki rekrutacji do 22. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej!
Za nami druga edycja warsztatów w ramach WIRE!

Za nami druga edycja warsztatów w ramach WIRE!

26.03.2024
Za nami druga edycja warsztatów pisania scenariuszy do gier narracyjnych w ramach projektu WIRE pt. „Write the Game. Women in Resistance”, która odbyła się w Willi Decjusza 15-17 marca 2024 r.
Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat