Aktualności

31.03.2023

Rozpoczynamy rekrutację do projektu WIRE

Dwuletni projekt WIRE jest skierowany do historyków i historyczek, edukatorów i edukatorek oraz studentów i studentek nauk humanistycznych. Założeniem WIRE jest podkreślenie roli kobiet w ruchach oporu przeciwko reżimom totalitarnym w Europie w różnych okresach historycznych. Celem działań projektowych jest przełamanie konwencjonalnego sposobu mówienia o historii, skoncentrowanie się na doświadczeniach kobiet, często pomijanych w historycznym dyskursie oraz wypracowanie innowacyjnych metod i narządzi edukacyjnych, przy wykorzystaniu potencjału nowych technologii oraz miejsc historycznych.

Działania projektowe obejmują:
– spojrzenie na historię z perspektywy kobiet
– prace badawcze w międzynarodowej grupie studentów
– warsztaty pod kierunkiem cenionych naukowców
– wyjazdy edukacyjne do Włoch, Hiszpanii i Grecji
– nowe technologie w edukacji historycznej
– tworzenie międzynarodowej sieci przyszłych edukatorów historycznych

Wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu będzie wykład dr hab. Barbary Klich-Kluczewskiej, prof. UJ poświęcony aktywistkom związanych z NSZZ „Solidarność”.

dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. UJ specjalizuje się m. in. w historii kobiet i płci kulturowej, historii seksualności i cielesności oraz historii społeczno-kulturowej Polski w XX wieku. Jest autorką m. in. publikacji: Rodzina, tabu i komunizm w Polsce (1956-1989), Kobiety w Polsce, 1945–1989: Nowoczesność – emancypacja – komunizm.

 

Więcej o projekcie:

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat