Aktualności

20.06.2024

Spotkanie z rezydentami w ramach Wyszehradzkich Rezydencji Literackich

Co niesie ze sobą funkcjonowanie na styku kultur i języków? Jak doświadczenie bycia pomiędzy wpływa na tożsamość? Jak odkształca się w literaturze? W jakim zakresie dwujęzyczność umożliwia bycie w świecie i byciu „u siebie”?

O tych i wielu innych sprawach z Michaelą Kučovą, Timeą Sipos i Tomaszem Jędrowskim, którzy przebywali w maju i czerwcu w Willi Decjusza na Wyszehradzkich Rezydencjach Literackich, rozmawiała w czasie spotkania w Massolit Books 6 czerwca Zofia Ziemann, tłumaczka i badaczka przekładu z Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych na UJ.

Fot. Paweł Mazur

21. Letnia Szkoła Wyszehradzka - Program

21. Letnia Szkoła Wyszehradzka – Program

07.06.2023
Już za niecały miesiąc rozpocznie się XXI Letnia Szkoła Wyszehradzka, której tematem przewodnim będą prawa człowieka i ich obecność we współczesnym świecie. Pośród zaproszonych gości i ekspertów znaleźli się m.in. Michael Žantovský. Hanna Machińska, Michal Vašečka, Dagmar Horná, Petr Mareš i inni.
Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

20.06.2023
Stowarzyszenie Willa Decjusza rozpoczęło nabór zgłoszeń do 20. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello. Zgłoszenia nadsyłać można do 20 sierpnia 2023 roku. Nagroda przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Kandydatami do Nagrody mogą być osoby oraz instytucje z Polski oraz zagranicy.
Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

06.04.2023
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy, aby były pięknym czasem spędzonym w dobrym zdrowiu i w otoczeniu bliskich. Niech ten szczególny moment będzie dla Państwa źródłem nadziei i pogody ducha.
Rozpoczynamy rekrutację do projektu WIRE

Rozpoczynamy rekrutację do projektu WIRE

31.03.2023
Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. UJ serdecznie zapraszają na spotkanie promocyjne projektu WIRE (Women in Resistance. Reshaping the narratives on Female Antitotalitarian Resistance in Europe) 4 kwietnia (wtorek) o 13.15 w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w sali 307.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat