Aktualności

11.03.2024

WIRE: Ścieżka Pamięci w Polsce – Kobiety Solidarności

Zapraszamy do udziału w wykładzie dr hab. Barbary Klich-Kluczewskiej, prof. UJ o historii Solidarności oraz spotkanie z Lilianą Batko-Sonik – działaczką opozycji demokratycznej w PRL, które poprowadzą studenci Instytutu Historii UJ. Spotkanie odbędzie się 15 marca 2024 o 18:30 w Willi Decjusza.

Wykład zainauguruje międzynarodową sesję warsztatową projektu WIRE (Women in Resistance. Reshaping the Narratives on Female Antitotalitarian Resistance in Europe). Uczestnicy z Polski, Włoch, Grecji i Hiszpanii będą pracować nad nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi – prototypami narracyjnych gier edukacyjnych inspirowanych biografiami kobiet zaangażowanych w ruchy oporu przeciwko reżimom totalitarnym w Europie w różnych momentach historycznych. Opracowane gry zostaną zebrane w ramach cyfrowego repozytorium pamięci będącym jednym z długotrwałych i dostępnych efektów projektu WIRE. W ramach projektu zaangażowani po stronie polskiej studenci Wydziału Historycznego UJ zajmują się działalnością kobiet w „Solidarności”.

Celem projektu WIRE jest popularyzacja wiedzy na temat roli kobiet w walce o wolność w całej Europie w ruchach oporu przeciwko reżimom totalitarnym oraz wypracowanie innowacyjnych metod nauczania historii z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych, specjalnie opracowanych Ścieżek Pamięci lub poprzez warsztaty edukacyjne. Warsztaty pisania scenariuszy do gier narracyjnych są jednym z działań, w ramach których

Warsztatom towarzyszyć będzie spacer historyczny po krakowskim Starym Mieście, ze szczególnym uwzględnieniem historii miasta z XX wieku, prelekcja przybliżająca zagranicznym studentom historię Solidarności oraz rozmowa z panią Lilianą Batko-Sonik, aktywistką zaangażowaną w ruch oporu wobec władzy komunistycznej w PRL.

Wykładowcy:

Barbara Klich-Kluczewska – polska historyczka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, wykładowczyni na UJ. Jej zainteresowania naukowe obejmują historię społeczno-kulturową Polski w XX wieku oraz historię kobiet i płci kulturowej, a także autobiografistykę i mikrohistorię. Jest współredaktorką monografii „Kobiety w Polsce 1945-1989. Nowoczesność-równouprawnienie-komunizm” (Wyd. Universitas, Kraków 2020)

Liliana Batko-Sonik – absolwentka filologii polskiej na UJ, działaczka opozycji antykomunistycznej, współzałożycielka SKS – Studenckiego Komitetu Solidarności (1972), a później również jego rzeczniczka. Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. zaangażowana w pomoc rodzinom internowanych – m.in. prowadząc w swoim mieszkaniu punkt informacyjny. W l. 1984–1996 dziennikarka Radio France Internationale oraz Deutsche Welle. Prezeska stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa, członkini Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Miasta Krakowa (SKOZK).

Udział w wydarzeniu możliwy jest po pobraniu biletu dostępnego w naszym systemie: https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=216

 

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
Znamy laureatów 20. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Znamy laureatów 20. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

27.10.2023
Marcin Żyła, Familias Unidas por Nuestros Desaparecidos en Jalisco (FUNDEJ) z Meksyku i Andrzej Poczobut – tegorocznymi laureatami prestiżowej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.
22. Letnia Szkoła Wyszehradzka - znamy termin

22. Letnia Szkoła Wyszehradzka – znamy termin

16.01.2024
W tym roku 22. edycja flagowego projektu Stowarzyszenia Willa Decjusza odbędzie się w dniach 1-10 lipca.
Inauguracja 21. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej

Inauguracja 21. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej

05.07.2023
3 lipca 2023, w Willi Decjusza oficjalnie rozpoczęliśmy 21. Letnią Szkołę Wyszehradzką, której tematem przewodnim są w tym roku: prawa człowieka, przyszłe trajektorie Grupy Wyszehradzkiej oraz umiejętności przyszłości.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat