Aktualności

11.03.2024

WIRE: Ścieżka Pamięci w Polsce – Kobiety Solidarności

Zapraszamy do udziału w wykładzie dr hab. Barbary Klich-Kluczewskiej, prof. UJ o historii Solidarności oraz spotkanie z Lilianą Batko-Sonik – działaczką opozycji demokratycznej w PRL, które poprowadzą studenci Instytutu Historii UJ. Spotkanie odbędzie się 15 marca 2024 o 18:30 w Willi Decjusza.

Wykład zainauguruje międzynarodową sesję warsztatową projektu WIRE (Women in Resistance. Reshaping the Narratives on Female Antitotalitarian Resistance in Europe). Uczestnicy z Polski, Włoch, Grecji i Hiszpanii będą pracować nad nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi – prototypami narracyjnych gier edukacyjnych inspirowanych biografiami kobiet zaangażowanych w ruchy oporu przeciwko reżimom totalitarnym w Europie w różnych momentach historycznych. Opracowane gry zostaną zebrane w ramach cyfrowego repozytorium pamięci będącym jednym z długotrwałych i dostępnych efektów projektu WIRE. W ramach projektu zaangażowani po stronie polskiej studenci Wydziału Historycznego UJ zajmują się działalnością kobiet w „Solidarności”.

Celem projektu WIRE jest popularyzacja wiedzy na temat roli kobiet w walce o wolność w całej Europie w ruchach oporu przeciwko reżimom totalitarnym oraz wypracowanie innowacyjnych metod nauczania historii z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych, specjalnie opracowanych Ścieżek Pamięci lub poprzez warsztaty edukacyjne. Warsztaty pisania scenariuszy do gier narracyjnych są jednym z działań, w ramach których

Warsztatom towarzyszyć będzie spacer historyczny po krakowskim Starym Mieście, ze szczególnym uwzględnieniem historii miasta z XX wieku, prelekcja przybliżająca zagranicznym studentom historię Solidarności oraz rozmowa z panią Lilianą Batko-Sonik, aktywistką zaangażowaną w ruch oporu wobec władzy komunistycznej w PRL.

Wykładowcy:

Barbara Klich-Kluczewska – polska historyczka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, wykładowczyni na UJ. Jej zainteresowania naukowe obejmują historię społeczno-kulturową Polski w XX wieku oraz historię kobiet i płci kulturowej, a także autobiografistykę i mikrohistorię. Jest współredaktorką monografii „Kobiety w Polsce 1945-1989. Nowoczesność-równouprawnienie-komunizm” (Wyd. Universitas, Kraków 2020)

Liliana Batko-Sonik – absolwentka filologii polskiej na UJ, działaczka opozycji antykomunistycznej, współzałożycielka SKS – Studenckiego Komitetu Solidarności (1972), a później również jego rzeczniczka. Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. zaangażowana w pomoc rodzinom internowanych – m.in. prowadząc w swoim mieszkaniu punkt informacyjny. W l. 1984–1996 dziennikarka Radio France Internationale oraz Deutsche Welle. Prezeska stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa, członkini Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Miasta Krakowa (SKOZK).

Udział w wydarzeniu możliwy jest po pobraniu biletu dostępnego w naszym systemie: https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=216

 

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat