Aktualności

03.08.2023

Kultura na Uchodźstwie 2023

Za nami kolejne wydarzenie w ramach projektu „Kultura na Uchodźstwie 2023”. 29 lipca 2023 w krakowskim Parku Jordana odbył się drugi już koncert ETNO Chóru z Białorusi organizowany przez Willę Decjusza. Koncert był wydarzeniem towarzyszącym białoruskiemu piknikowi „Letucień” zainicjowanemu cztery lata temu przez lokalną diasporę białoruską.

W czerwcu 2023 roku zespół wystąpił w ramach Dni Solidarności w Willi Decjusza, prezentując tradycyjny kobiecy białoruski obrządek „kumlenie” polegający na wspólnym pleceniu wianków i przechodzeniu przez bramę z brzozowych gałązek – aby wzajemna przyjaźń trwała przez cały kolejny rok. Tym razem artystki zaprezentowały pieśni białoruskie śpiewane tradycyjnie z końcem lata, związane z typowymi dla tego okresu czynnościami, np. żniwami.

Założycielka ZESPOŁU Nasta Chmiel to wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, nauczycielka śpiewu i gry na instrumentach. Od wielu lat prowadzi warsztaty śpiewu etnicznego, gry na djembe oraz warsztaty muzykoterapeutyczne. Gra i śpiewa w zespole KRIWI. Ma muzyczne wykształcenie jako dyrygentka chóru, od lat pracuje z amatorskimi zespołami śpiewu dla młodzieży i dorosłych. Nasta Przeprowadziła się z Białorusi do Krakowa ponad rok temu z powodu represji politycznych, gdyż brała  aktywny udział w protestach w 2020 w Białorusi. W październiku 2022 we współpracy z fundacją Autonomia stworzyła w Krakowie amatorski zespół śpiewu etnicznego. W jego skład wchodzą głównie migrantki i migranci z Białorusi i Ukrainy.

W ramach „Kultury na Uchodźstwie” rozpoczął się również pobyt rezydencjalny w Willi Decjusza utalentowanej białoruskiej fotograficzki Marii Eleny Bonet, która będzie realizowała swój nowy projekt artystyczny inspirowany twórczością Czesława Miłosza, w szczególności utworem „Dolina Issy”.  Twórcze działania Marii Eleny Bonet skoncentrowane będą wokół motywu rzeki, który pojawiał się zarówno w jej wcześniejszych projektach artystycznych prezentowanych w ramach „Kultury na Uchodźstwie”: „Moja rzeka” i „Zaręczyny z morzem”, jak i  w utworach polskiego noblisty. W czasie pobytu  w Krakowie artystka planuje zagłębić się w twórczość Czesława Miłosza oraz odwiedzić miejsca związane z jego życiem.

Kolejnymi działaniami przewidzianymi w ramach „Kultury na Uchodźstwie 2023” będą pobyt rezydencjalny cenionego białoruskiego pisarza Uładzimira Arłowa, autora takich powieści jak: „Ojczyzna. Od Ogińskiego do Bohuszewicza” i „Imiona wolności”, oraz organizacja wystawy wybitnego białoruskiego miedziorytnika Żmiciera Shapovalova, którego twórczość nawiązuje przede wszystkim do historii Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

 

Sponsorzy:

                        

 

 

* Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Galeria zdjęć:

Instalacja artystyczna |

Instalacja artystyczna | „NIEZNANE DROGI”

11.03.2025
Dołącz do współtworzenia tkackiej instalacji artystycznej „Nieznane drogi”
Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza

17.05.2023
W dniach 3-4 czerwca 2023 odbędzie się druga edycja wydarzenia „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Jest ono naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów – ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.
Przedłużamy rekrutację na warszaty pisania gier - WIRE

Przedłużamy rekrutację na warszaty pisania gier – WIRE

24.08.2023
W związku z dużym zainteresowanim i trwającym okresem wakacyjnym rekrutacja do warsztatów pisania gier narracyjnych o kobietach Solidarności jest przedłużona do 5 września.
Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

Trwa nabór zgłoszeń do 20. Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

20.06.2023
Stowarzyszenie Willa Decjusza rozpoczęło nabór zgłoszeń do 20. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello. Zgłoszenia nadsyłać można do 20 sierpnia 2023 roku. Nagroda przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Kandydatami do Nagrody mogą być osoby oraz instytucje z Polski oraz zagranicy.
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat